logozvvs.gif (8549 bytes)





  ZNAČKE IN ZNAKI MED VOJNO IN MIROM

 
  Razstava veteranskih in vojaških značk in znakov, ki jo je Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo pripravilo 29. januarja 2005 v Domu kulture v Ormožu, je potešila radovednost številnih obiskovalcev, postregla z obilico veteranskih spominov na minulih petnajst let od priprav na vojno in prehojeno pot TO, Milice, Slovenske vojske ter Policije ob tem pa ponudila paleto značk, znakov in spominskih predmetov iz tujine. Zbiralci, so svoje zasebne zbirke, odstopili organizatorjem z željo, da bi tudi med ormoškimi veterani zasejali zbirateljstvo v najplemenitejšem pomenu besede in jih opozorili na vlogo in pomen vojaškega znakovlja nasploh in razvoj tega področja v Sloveniji po letu 1991.

Vojaške oznake so v preteklosti nastale predvsem v podporo vodenju enot na bojiščih, ob tem pa so omogočale prepoznavanje pripadnosti vojaški strukturi. Tako je obeleževanje vojaških enot in posameznikov iz povsem praktičnih razlogov (slediti praporu in svoji enoti v boju) s časom preraslo v motivacijski pripomoček s katerim so krepili občutek pripadnosti vojaški enoti, vojaškemu kolektivu in bratstvu, ki se je izgradilo v času služenja vojski. Čut pripadnosti so posamezniki negovali tudi po odhodu iz vojske in kot odsluženi vojščaki – veterani obujali minule čase, ko so se bojevali v čast cesarja, domovine, …. Pogosto so s tem krepili ugled armade, ki so ji bili vdani in poveličevali ideale za katere so bili pripravljeni žrtvovati tudi svoja življenja. Zato ni presenetljivo, da so bile vojaške oznake (prapori, našitki, značke,…) lično izdelane, da so bile paša za oči in z jasnimi sporočili o slavi enote, ki jih je dala izdelati, idealih za katere se je borila in o pomenu posameznika, ki je pripadal vojaški strukturi.

Na razstavi, ki je bila postavljena v Ormožu, so bili v izobilju predstavljeni predvsem mali zanki, značke, kovanci, namizne zastavice, plakete ter cela paleta uporabnih predmetov z vojaškim obeležjem od kravatnih igl do obeskov za ključe.

Značke so najpogostejši eksponati osebnih spominskih, kakor tudi sistematično oblikovanih zbirk. Na razstavo so uvrstili veteranske in vojaške značke ter značke stanovskih organizacij, ki so po svojih ciljih delovanja usmerjene v negovanje tradicij vojne za Slovenijo, TO in milice. Razstavljene značke so bile različnih velikosti, kakovosti, načina izdelave, pripenjanja in sporočilnosti. Neizbrisno so pričale o pripadnosti (lastnika) vojaški enoti ali so predstavljale obletnico enote oziroma dogodka na katerega je lastnik vezan. Zato so bile zbirke zaokrožene glede na razstavljalca (lastnika), ki je zbirko ponudil, ne glede na možnost ponavljanja posameznih značk v zbirkah. V zbirkah so bile ponujene tudi značke iz tujine, ki so pričale o udeležbi v mednarodnih dogodkih in o lastnikovem spominu na dogodek ali posameznike s katerimi so se srečali v tujini ali so ga sprejeli v Sloveniji. Med vsemi razstavljenimi značkami je bila ena sama z ormoškim motivom, to je bila značka, ki je bila izdelana ob peti obletnici vojne za Slovenijo za srečanje policije v Središču ob Dravi.

Našitki, ki so bili uvrščeni med razstavne eksponate so vsi po vrsti originali oznak pripadnosti veteranski, stanovski ali vojaški organizaciji. Če je za embleme veteranskih in stanovskih organizacij značilno, da se ne spreminjajo in po številu ne naraščajo, je za vojaške našitke pravilo, da skladno s preoblikovanjem poveljstev in enot spreminjajo vsebino, obliko in sporočilnost. Kljub bogastvu razpoložljivega gradiva ugotavljamo, da je zelo malo izvirnih našitkov enot TO in milice iz časa vojne za Slovenijo. Najbrž je razlog v tem, da v obdobju priprav na vojno nismo bili pozorni na potrebo po oblikovanju oznak pripadnosti enotam, saj se je večina teritorialcev borila v SMB uniformah, ki se v večini elementov niso razlikovale od uniform nasprotnika. Zamujenega se sicer ne da nadomestiti, vendar smo v povojni TO in kasneje v Slovenski vojski oblikovali bogato paleto emblemov. 

Razstavljene zbirke našitkov so, prav tako kot značke, v celoti glede na zbiralca (lastnika) in pričale o pripadnosti vojaški strukturi in vpetosti lastnika v dogodke, v posameznih primerih pa smo lahko sklepali o zbirateljskih spretnostih lastnika. V zbirkah je bilo poleg domačih primerkov tudi veliko našitkov iz tujine.

Razstavljene kravatne igle so imele vse lastnosti, ki jih zasledimo pri značkah: vidno obeleževanje pripadnosti, negovanje tradicije poveljstva ali enote oziroma organizacije. Predstavljene kravatne igle so bile praviloma kakovostni oblikovalski izdelki (saj jih nosimo na vidnem mestu k svečanim uniformam ali k civilnim oblekam ob posebej izbranih dogodkih) z izjemno krepko sporočilnostjo vtisnjenih logotipov.

Kravatne igle so bile tudi v promocijskih kompletih skupaj z značkami, obeski za ključe , v posameznih primerih tudi z manšetnimi gumbi, kar je predstavljalo lično promocijsko darilo. 

Obeski za ključe imajo, podobno kot kravatne igle, vse lastnosti, kot pri značkah: pričajo o negovanju tradicij  poveljstva ali enote oziroma organizacij ter na poseben, intimen način obeležujejo pripadnosti poveljstvu, enoti ali organizaciji (na njih obešamo ključe stanovanja, avtomobila…) zato so na razstavi zbujali posebno pozornost. Lahko rečemo, da se je potrdilo, da so bili obeski za ključe najbolj uporabni predmeti med razstavljenimi eksponati.

Spominske plakete (najbrž bi jih lahko poimenovali še kako drugače) so po videzu spominjale na plakete, ki jih sicer poveljstva ali enote podeljujejo za zasluge in ob izkazovanju posebnih časti. Razstavljene plakete so bile izdelane kot stenske z napisno tablico o namenu izdaje, ali povsem brez napisov (kar jih loči od plaket za zasluge). V isti skupini so bile tudi plakete v škatlicah ali celo v obliki praktičnih izdelkov kot so peresniki, obtežilniki za papir,... Skratka na ogled je bilo kar nekaj spominskih plaket z močno sporočilno vrednostjo, ob tem pa so bile zelo pestre po uporabni namembnosti. V zbirkah je bilo poleg domačih plaket najti tudi kakšen primerek iz tujine, ki so izstopale predvsem po obliki in se bohotile kot vreden okrasni predmet.  

Kovanci sodijo med novejše izdelke na področju promocije ter izkazovanja pripadnosti enoti, poveljstvu in so v zadnjih nekaj letih dosegli vrednost spominka, ki večino pripadnikov vojske osebno veže na poveljnika, ki je dal kovanec izdelati. Na ogled je bila široka paleta kovancev vojaških enot in poveljstev, v posameznih primerih pa je bilo videti kovance s statusom priznanja, zato so bili v kompletu s škatlico in pripadajočo listino.

Poleg domačih kovancev je bilo na razstavi tudi nekaj kovancev iz tujine s povsem enako namembnostjo.

Nalepke so po namenu identične emblemom, vendar nimajo tolikšne zbirateljske vrednosti, zato jih v razstavljenih zbirkah ni bilo toliko, kot jih je v uporabi. Oblikovalci nalepkam posvečajo enako pozornost kot drugim promocijskih izdelkom, saj je možnost množične uporabe in s tem prenosa temeljnih sporočil zagotovljena. Na razstavi so bili primerki, ki jih nalepimo na vozila ali na predmete, ki jih pogosto menjamo, saj so nalepke poceni izdelek in s tem množičen.

Čez čas, ko so tradicije postale splošno sprejeta vrednota v družbi, ali pa takoj, zavoljo zbirateljske vneme, lahko postanejo veteranski in vojaški znaki iskana »roba«. Od vojne za Slovenijo in oblikovanja lastne vojske in policije ter nastanka veteranskih in drugih stanovskih združenj je bilo oblikovanih zelo veliko različnih znakov, izvezenih našitkov in skovanih značk. Tudi to je dejstvo, ki nam govori, da Slovenci znamo spoštovati bojevniške tradicije in da smo ponosni na svojo pripadnost enotam v katerih smo služili. Predvsem pa, da v spoštovanju tradicij nismo sami.

V OZVVS Ormož smo se odločili pripraviti razstavo vojaških oznak v več pojavnih oblikah (značke, našitki, kravatne igle, obeski za ključe, spominske plakete in nalepke). Želeli smo izprazniti zaprašene police kotičkov svojih spominov in čim več zbirk postaviti na ogled, tudi zato, da se spomnimo svojih enot, prijateljev in idealov, ki so nas družili. Ormožani smo se prvič postavili v vlogo podobne razstave, organizacijsko plat smo zaupali marljivemu Stanku Jurkoviču in njegovi ekipi v prepričanju, da zmorejo izziv in nam pripravijo zbirateljsko poslastico. Za zagotovitev kar se da bogate razstave, smo v svojo sredo povabili druge veteranske organizacije, stanovske organizacije, izdelovalce značk in zbiralce vojaških oznak iz vse Slovenije. Slutiti je bilo, da so razstavljavci Stanko Jurkovič, Ernest Pleh, Zoran Gorjup, Aleš Ausec, Stanko Ivanuša, Branko Zupanič in Miran Fišer postavili na ogled predvsem svoje spomine in oseben odnos do razvojne poti vojaške in policijske strukture . V posameznih zbirkah pa je že začutiti organiziran zbirateljski pristop.

  

 
    Miran Fišer  
    Foto: Frana Maučič  
       
 





Številni obiskovalci so se posvetili razstavljenemu gradivu
in v razgovoru z znanci obudili marsikateri pozabljen dogodek





Obiskovalcem razstave je bilo na voljo tudi
obilo predstavitvenega gradiva enot Slovenske vojske





Zbiralci iz policije so prispevali veliko ličnih in uporabnih eksponatov


 
       
     




Nazaj

 

Naslovnica   Predstavitev   Predsedstvo   Predstavitev ZVVS   Delovna telesa   Kje smo  
 
Pesem veteranov   Plan dela   Aktualno   Obvestila   Zakonodaja
   
Akti ZVVS   Sporočila   OZVVS   Simbolno veteransko dejanje   Obletnice   Foto-beležka   Prijavnica   Povezave